כתר הוא בעצם סוג של כיסוי לשן שעוטף אותה מכל צדדיה. המטרה של כתר היא למנוע את שבירתה והתפוררותה של השן. כתרי חרסינה מהווים פתרון במצבים של שיניים פגומות, שיניים חלשות (למשל אחרי טיפול שורש) או במקרים של חוסר שיניים. היתרון של כתר הוא בהענקת פתרון אסתטי מבלי לוותר על חוזק ויציבות קשת השיניים. הצורך בכתר עלול להתעורר באחד מהמצבים הבאים: שיניים שנפגעו מעששת נרחבת, שיניים מוחלשות משחזורים נרחבים, שיניים בעלות שחיקה נרחבת, שיניים שעברו טיפולי שורש ואיבדו חומר שן רב ועוד.

מהווה פתרון מיטבי למי שמכל סיבה שהיא זקוקים לשחזור שיניים בכלל ולשיניים קדמיות בפרט ולהשבת המראה האסתטי המקורי. אפשר לתאר כתר זה כנזר הבריאה של השיניים, מאחר שבטכניקה ייחודית הרופא המאומן והמיומן להכתרת כתרי חרסינה משווה לשיני המטופל מראה יפה, נקי וצח.

כתר זירקוניה הם גולת הכותרת של אסתטיקה דנטלית, שבה מתבצע שילוב בין אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. (סורק אופטי מעביר את התמונה המדויקת של השן שעליה יש להרכיב כתר זירקוניה למעבדה, ושם, באמצעות חריטה ממוחשבת, מדויקת עד דק, נבנה הכתר המיועד להרכבה).

כתר זרקוניה

כתר על שן מכסה לחלוטין שן בודדת פגועה ומוסיף לה כוח, יציבות ועמידות מפני היחלשות של המבנה. הכתר יכול להיות עשוי זהב או חרסינה. כתר זרקוניה הוא כתר של חרסינה בלי מתכת והוא יקר יותר מהכתר הרגיל שעשוי מחרסינה עם מתכת.

סוגי כתרים לשיניים

ישנם מספר סוגים של כתרים אשר מסווגים לפי החומר ממנו הם עשויים:

כתר מתכת

נקרא גם כתר יצוק, זהו כתר אשר נעשה לגמרי ממתכת כמו זהב או פלדיום, ניתן להרכיב כתר ממתכת לא אצילה חצי אצילה או אצילה. כתר הבנוי ממתכת אצילה (זהב לדוגמא) הוא החזק והמתאים והבריא ביותר לשיניים, אך המחיר של מתכת אצילית, הוא היקר ביותר מבין כתרי המתכות. כיום פרט לכמה זמרי ראפ מפורסמים, אין הרבה אנשים שמרכיבים כתר מתכת בחזית השיניים מסיבות אסתטיות, לכן היום נהוג להרכיב סוג כתר זה בשיניים האחוריות.

כתר זירקוניה

מבין כתרי החרסינה הכתר אשר נחשב לאיכותי ביותר הוא כתר זירקוניה. היתרון שלו הוא בהתאמה הביולוגית הגבוהה לגוף וכן בכך שהוא משתלב בצורה הטבעית ביותר עם שאר השיניים. הוא גם הכתר היוקרתי ביותר.

כתר עם ציפוי חרסינה

זהו כתר העשוי משכבה של מתכת אשר מצופה בחרסינה, כתר זה זול יותר מכתר חרסינה מלאה. החיסרון של כתר זה הוא שלעיתים ניתן לראות את השכבה התחתונה של המתכת משתקפת מתחת לחרסינה. ישנם מגוון של שיטות בהן מרכיבים עושים את סוג כתר זה כמו קפטק, גלוונו ועוד. כמו כן סוג המתכת שמתחת לציפוי חרסינה יכול להיות מורכב ממתכת אצילית או חצי אצילית. החיסרון של כתר זה הוא שלעיתים עם הזמן נחשפת השכבה המתכתית.

כתר מחרסינה מלאה

כתר חסינה מלאה עשוי כולו מחרסינה ואינו מכיל מתכות. כתר חרסינה הוא כתר שצריך רופא מיומן שירכיב אותו, כיוון שהוא רגיש יותר מכתרי המתכת. כתר חרסינה נחשב לכתר האסתטי ביותר מבין סוגי הכתרים וזאת מכיוון שהצבע והשקיפות שלו דומים לאלו של השיניים.