השתלה זיגומטית - ד"ר מורה השתלות שיניים ביום אחד

השתלה זיגומטית

כל מה שרציתם לדעת על השתלה זיגומטית

סובלים מאובדן שיניים? הכירו את תהליך ״השתלת שיניים ביום אחד״ הכוללת השתלת שתלים זיגומטיים. לפניכם כל היתרונות והחסרונות של השיטה

עם התקדמות רפואת השיניים, התפתח בשנים האחרונות הליך הנקרא השתלת שיניים ביום אחד הכולל השתלת שתלים זיגומטיים. שיטה זו מיועדת לספק תחליף מלאכותי לשורשי השיניים שנהרסו כתוצאה מאובדן שיניים, הנגרם ממחלות חניכיים, עששת, עישון, הזנחה של היגיינת הפה וטראומה או חבלה בפה ובשיניים. בעבר, מטופלים שסבלו מאובדן שיניים נאלצו לעבור השתלת שיניים סטנדרטית.

זהו תהליך מורכב במיוחד, במסגרתו שתלי טיטניום המזכירים מעין בורג מוחדרים לתוך עצם הלסת במקום בו השן חסרה. לאחר מכן, המטופלים נאלצים להמתין תקופה ממושכת שנעה בין שלושה חודשים לחצי שנה עד לשלב בו השתל ישתלב עם העצם.

הדרך לקצר את זמן ההמתנה הארוך, היא לעבור השתלת שיניים ביום אחד. השתלת שיניים ביום אחד, המכונה ״העמסה מיידית״, מתבצעת ביום טיפולים אחד מבלי הצורך להמתין לסיום תהליך ההשתלה. המטופל יוצא מהטיפול עם שיניים מלאכותיות ויפות, המרגישות טבעיות לחלוטין. השתלת שיניים ביום אחד כוללת שיטות רבות, ואחת מהן היא השתלת שתלים זיגומטיים.

כיום עם התפתחות תחום השתלות שיניים ביום אחד, מלבד השלתה זיגומטית ביום אחד, קיימים שני סוגים נוספים של השתלות שיניים ביום אחד: הראשון השתלה בזאלית והשני השתלה קלאסית. פנו אלינו להתייעצות להשתלת השיניים ביום אחד המתאימה ביותר עבורכם.

מהם שתלים זיגומטיים?

בעבר טיפול השתלת שיניים היה מיועד לאנשים שיש להם מספיק עצם בלסת העליונה – באורך של לפחות שישה מילימטר ורוחב של לפחות ארבעה מילימטר. ישנם רבים הסובלים ממחסור בעצם, בין השאר בגלל שימוש ממושך בתותבות הגורמות לספיגה מואצת של עצם הלסת.
מטופלים שלא היה להם מספיק עצם בלסת העליונה לא יכלו לעבור השתלת שיניים, או שנאלצו לעבור תהליכים מורכבים כמו הרמת סינוס פתוחה, הרמת סינוס סגורה או השתלת עצם.

כיום, יש לכך פתרון – השתלת שיניים ביום אחד באמצעות שתלים זיגומטיים. שיטה זו הומצאה לפני 25 שנה על ידי רופא שיניים משוודיה ששמו פרופסור ברנמרק. שתלים זיגומטיים המכונים גם שתלי זיגומה, הם שתלים דנטליים ארוכים מאוד. אורכו של שתל רגיל הוא 13 מילימטר, בעוד שאורכו של שתל זיגומטי הוא 40 מילימטר. אורכם הרב מאפשר להחדיר אותם לעצם הלחי הגבוהה (בלטינית עצם הזיגומה) ולא לעצם הלסת, וכך הם מתאימים גם לאנשים הסובלים ממחסור בעצם.

בנוסף לכך, שתלים זיגומטיים מיועדים גם למי שסובלים מפנאומטיזציה של הסינוסים. זהו תהליך המתרחש כתוצאה מאובדן שיניים, במסגרתו הסינוסים (חללים הנמצאים בצידי האף מעל ללסת העליונה) מתרחבים ותופסים את נפח העצם. בעקבות התרחבותם של הסינוסים, אין מקום להחדרת שתלים דנטליים. במקרה כזה, רופא השיניים יכול להשתמש בשתלים זיגומטיים ללא הצורך לעבור תהליכים כירורגיים של הרמת סינוס כמו הרמת סינוס פתוחה או הרמת סינוס סגורה.

שתלים זיגומטיים מתאימים לכל מי שסובל ממחסור בשיניים ואינו מעוניין בשיניים תותבות שנראות מלאכותיות מדי, אינן נוחות ועלולות לגרום לשחיקת חניכיים. השתלים עשויים מטיטניום, והיתרון של חומר זה הוא שהגוף קולט אותו בקלות והוא אינו מעורר תגובות כימיות. כבר לאחר ההשתלה, רופא השיניים יתקין למטופל שיניים מלאכותיות שאינן נשלפות. שיניים אלו מאפשרות למטופל לאכול כרגיל ללא כאבים ותחושת רגישות, ולקבל חיוך יפה ואסתטי.

השתלה זיגומטית

מהם יתרונות שיטת השתלת שתלים זיגומטיים?

 • זוהי שיטה מהירה במיוחד הנמשכת בין שלוש לשש שעות.
 • השיטה מיועדת גם לאנשים שסובלים ממחסור בעצם הלסת העליונה.
 • אין צורך לבצע הליכים פולשניים כמו הרמת סינוס פתוחה, הרמת סינוס סגורה והשתלת עצם.
 • ניתן להיפטר אחת ולתמיד מהשיניים התותבות.
 • אחוזי ההצלחה של שיטה זו הם גבוהים מאוד – לפי המחקרים שנערכו בתחום, אחוז ההצלחה של השתלת שיניים ביום אחד בשיטת שתלים זיגומטיים עומד על 98 אחוז.

מהם חסרונות שיטת השתלת שתלים זיגומטיים?

 • השיטה אינה מתאימה למטופלים שעברו או עוברים טיפולים כימותרפיים.
 • מטופלים שסובלים מסוכרת או נוטלים תרופות ממשפחת הביספוספונטים, כגון אקטונל או פוסלן, נדרשים לעבור ייעוץ עם רופא לפני התחלת הטיפול.
 • מחיר השתלת שיניים ביום אחד בשיטת שתלים זיגומטיים הוא יקר יותר משיטת השתלת שיניים רגילה.
 • לא כל רופא שיניים יודע לבצע השתלת שתלים זיגומטיים, וחשוב לוודא כי רופא השיניים הינו בעל ניסיון בשיטה זו ומיומנות רבה.
 • שתלים זיגומטיים אינם מתאימים למי שסובל מבעיה בעצם הלחי.
 • השיטה אינה מתאימה לאנשים הסובלים מזיהום חריף בסינוסים. יש לטפל בזיהום לפני החדרת השתלים.

רוצה שיניים יפות וחזקות?​

להזמנת פגישת ייעוץ ללא התחייבות

דילוג לתוכן